Wybielanie zębów

Wybielanie nakładkowe to metoda wybielania zębów w pełni bezpieczna o skuteczności sięgającej około 90%.

Wybielanie za pomocą środków przez nas używanych (Opalescence firmy Ultradent) nie jest szkodliwe, nie powoduje zmian chemicznych w strukturze zęba, nie osłabia jego odporności na próchnicę, oraz nie powoduje stanu zapalnego miazgi zębów.
Przed przystąpieniem do wybielania należy zbadać stan zębów i dziąseł pacjenta. Często najpierw muszą zostać usunięte stare, nieszczelne wypełnienia i kamień nazębny, a ubytki zabezpieczone. Z reguły wykonuje się wypełnienia tymczasowe, gdyż uzupełnienia protetyczne (np. korony i mosty) oraz wypełnienia nie zmieniają koloru podczas wybielania. W razie potrzeby, po ustabilizowaniu się koloru (trwa to zwykle dwa tygodnie od zakończenia wybielania), lekarz dentysta może je wymienić, dobierając odpowiedni nowy kolor.

Pacjent otrzymuje od lekarza nakładki wykonane na podstawie wcześniej pobranych wycisków, specjalny żel wybielający. W domu Pacjent aplikuje żel do nakładek i umieszcza je na zębach na czas snu (około 8 godzin). Kuracja trwa około 10 dni w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentów. Efekt pojawia się stopniowo, wraz z czasem użytkowania nakładek.
W czasie trwania kuracji zalecana jest tzw. „biała dieta”. Należy unikać napojów i pokarmów powodujących przebarwienia (kawa, mocna herbata, napoje typu coca-cola, czerwone wino). W tym okresie szkliwo zębów jest częściowo odwodnione i szczególnie narażone na ponowne wchłonięcie barwników. Palenie papierosów jest niewskazane.